Co należy wiedzieć o makaronie gryczany?

Co należy wiedzieć o makaronie gryczany?

Makaron gryczany wbrew pozorom nie jest kaprysem producentów od zdrowej żywności. Tak, jak gryka, która jest uważana za jedno z najstarszych “zbóż”, już uprawiane jest od ponad pięciu tysięcy lat. Zapisał się już na trwałe w kulinarnej tradycji bardzo wielu państw świata, między innymi Francji, Włoch, Korei czy też Japonii. Z makaronu gryczanego można jak najbardziej przygotowywać potrawy egzotyczne, ale także polskie klasyczne dania w możliwie najzdrowszym wariancie.

Dlaczego makaron gryczany jest o wiele zdrowszy od pszennego?

Makaron w stu procentach przygotowany z mąki gryczanej jest produktem bezglutenowym. Poleca się go osobom, które są chore na celiakię oraz także wszystkim osobom, które mają problem z trawieniem biała pszennego. Już sam tenże atrybut czyni z niego bardzo atrakcyjną dietetyczną propozycję. Poza tym wstążki gryczane oraz rurki są dosyć cennym źródłem biała, witamin z grupy B, żelaza, fosforu, jak i także cynku. Co więcej również dostarczają organizmowi spożywczego błonnika oraz aminokwasu, który w roślinnych produktach występuje najczęściej w niezmiernie skąpych ilościach.

Identycznie jak kasza oraz także mąka gryczana, makaron ma bardzo wymierne korzyści dla zdrowia. Zawiera rutynę i inne antyoksydanty. Badania naukowe dowodzą, że dieta, która jest bogata w grykę oraz jej przetwory daje nam możliwość obniżenia ryzyka chorób serca, redukuje sam poziom cholesterolu oraz także ma niezmiernie pozytywny wpływ na poziom we krwi glukozy, co jest bardzo ważne dla osób z przedcukrzycowym stanem.

W jaki sposób gotować oraz podawać ten rodzaj makaronu?

W odróżnieniu od pszennego i neutralnego spaghetti, makaron gryczany ma dosyć wyraźny smak orzechowy z nutą ziemistą. Są ludzie, którzy go traktują jako wyjątkowy specjał oraz także preferują jeść samodzielnie, jedynie z oliwą oraz okrasą masła, jak i także tacy, którzy chętnie przyćmiewają posmak gryczany dosyć wyraźnymi dodatkami.

Co do zasady, gryczany makaron się gotuje jedynie kilka minut. Po odcedzeniu powinien on mieć konsystencję al dente. Miększy będzie się rozpadał nieestetycznie na miazgę. Musimy przestrzegać bezwzględnie instrukcji znajdującej się na opakowaniu. Może być podawany na ciepło czy też zimno. Sałatki z makaronem gryczanym są bardzo atrakcyjne, gdy doprawimy je bardziej wyrazistymi sosami. Mowa tutaj o sosie sriracha czy też o sosie sojowym. Jak widzimy opcji jest naprawdę wiele. Dołączmy makaron ten do naszej diety.